sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
23 Kasım 2017 - Perşembe 13:42 Bu haber 2224 kez okundu
 
Zonguldak merkezindeki ilk ilkokul...
Bugün, Zonguldak merkezindeki okulların kuruluş tarihleri incelendiğinde Cumhuriyet döneminden sonra açıldığını görmekteyiz.
Eğitim Haberi
Zonguldak merkezindeki ilk ilkokul...

Bugün, Zonguldak merkezindeki okulların kuruluş tarihleri incelendiğinde Cumhuriyet döneminden sonra açıldığını görmekteyiz. Ancak bu bilginin doğruluğu tartışma konusu olup, belgeler ve fotoğraflar incelendiğinde 1910 yılından sonra mektep olabilecek yapıların olduğunu görüyoruz. 

Merkezde bilinen en eski ilkokullar, Namık Kemal İlkokulu, Mithatpaşa İlkokulu ve Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'dur. 1910 başlarında çekilmiş Yenicami ve Yeniçarşı bölgesine ait fotoğraf karesi incelendiğinde, Namık Kemal İlkokulu binasının bulunduğu gözlemlenmektedir. 1910 yılından önceki fotoğraflarda bu yapı bulunmamaktadır. Yapının özellikle mimarisi ve yapılış tarihi Fransızların Zonguldak'a geldiği ve yayıldığı yıllarla örtüştüğünden Zonguldak'ın ilk mektebi olma özelliğine en güçlü aday okuldur. 1964 yılında yıkılan bu binanın yerinde bugün AKM binası ve Gazi İlköğretim Okulu bulunmaktadır. 
Bilginin doğruluğu tartışma konusu olabilir ancak ilk mektep olma olasılığı en yüksek eğitim binasıdır. Cumhuriyet döneminden sonraki adı Namık Kemal İlkokulu olsada daha önceki ismi bilinmemektedir.

Zonguldak Nostalji
y.yıldırım
 
 
Kaynak: Editör: Press67
Etiketler: Zonguldak, merkezindeki, ilk, ilkokul...,
Yorumlar
Haber Yazılımı