sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 13:41 Bu haber 470 kez okundu
 
Sarıoğlu, Emekliler arasında ayrım olmamalıdır
Gündem Haberi
Sarıoğlu, Emekliler arasında ayrım olmamalıdır

 

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Zonguldak Şube Başkanı ve Genel Merkez Teşkilat Sekreteri Mustafa Sarıoğlu, yaptığı açıklamada, emekliler arasında memur, işçi, BAĞ-KUR ayrımı olmamalıdır" dedi.

 

Mustafa Sarıoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

"Biz geçine bileceğimiz bir emekli aylığı istiyoruz yüzde 70'i sınırının altındadır, maaşı açlık.  Maaş taleplerimiz. Yüzde 0,19'luk tüfe zammı biz emeklilerin beklentilerinin çok altında. Bu yıl yapılan kalmıştır. Hükümetimizden emeklilerin mağduriyetini giderecek bir seyyanen bir artış verilmesi gerekmekte, çünkü diğer kesimlerin yıllık artışla yüzde 26'lar verilirken emekliye yüzde 9,17 + yüzde 10 düşünülmesi biz emeklileri hayal kırıklığına uğratmıştır. Emekli refahı istatistik kurumunun insafına bırakılmıştır. Emeklinin maaş artışı temel gıda enflasyonuna göre değerlendirilmeli kurumun kendi açıklamasına göre temel gıda tüfesi yüzde25, bize göre yüzde 35'dir. Pazarda eksiler de çıkmaktadır?"

 

"EMEKLİLER ARASINDA MEMUR, İŞÇİ, BAĞ-KUR AYRIMI OLMAMALIDIR"

 

"Çarşıda patates, soğan lahana pırasa zam şampiyonu ilan edilirken tüfe neden Yeni bir intibak düzenlemesi (tüm emeklileri kapsayan), hizmet ve prime dayalı standart birliğini sağlayacak 5000 gün prim karşılığı taban aylığının açlık sınır altında kalmayacak şekilde 5000 gün üzeri hizmete aynı doneye ( 240 güne) eksi artı bir puan verilerek Aylık Bağlama Oranını (ABO) belirleyecek bir düzenleme isçi emeklilerinin kendi aralarındaki farklılığında ortadan kaldıracaktır. (Örnek şu anda 25 yıl bir fil hizmet aynı primle 90'lh yıllarda emekli olanla 2014-2016 yılı emekli olanlar arasında 1000 1200 TL fark oluşmuştur bu fark tavanda tabanda ise aylıklar 900 TL' ye kadar düşmüştür. Emekli olma şartında Prime dayalı, bir fil hizmete göre değerlendirilmesi; yaş haddi sisteminin terkedilmesi gerekmektedir. Emekliye Daha önce faturalı harcaması karşılığı olarak 5 ile 12 arası ödenen katkı payı şimdi 4 olarak ödenmekte bu ödemenin 10 yükseltilmesi Emeklilere dini bayramlarda verilen 1000 TL'nin bir asgari ücret ikramiye olarak verilmesi TOKİ'den Emeklilere 240 ay vade 250,00 TL taksitle dile getirilen vaadin bir an önce yerine getirilmesi Emeklilerinde Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sendikalaşma hakkının verilmesi. Sağlık sorunlarımız, huzurla hizmet alabileceğimiz 25 -30 yıl primini ödediğimiz karşılığı faturasız sağlık hizmeti almak istiyoruz. Sağlık taleplerimiz, Sağlık gibi anayasal hak olan bir alanda katkı paylarının kaldırılması, çünkü sağlık hizmeti daha çok yaşlılıkta alınan bir hizmettir. Bu katkı payları yüzde 70'i açlık sınırı altında emekli aylığı alan ve zor şartlarda yaşam sürdüren emeklilerimizi yaşamlarını daha da zorlaştırmaktadır. ilaçlardaki emsal ilaç uygulamasının kaldırılarak doktorun yazdığı ilaç fark alınmadan verilmesi, Özel hastanelerin 200'lük fark alınmasının tekrar değerlendirilmesi tahlil ve görüntülemeden fark alınmaması Devlet ve üniversite hastanelerinde teşhis, tedavi görüntüleme, laboratuvar ve ameliyat randevularının daha kısa verilmesi için gerekli düzenleme ve çalışmaların yapılması".

Kaynak: (BD) - Barış DOĞAN Editör: Barış DOĞAN
Etiketler: Sarıoğlu,, Emekliler, arasında, ayrım, olmamalıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı