sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
04 Haziran 2018 - Pazartesi 12:02 Bu haber 1868 kez okundu
 
Emekliler açlık sınırının altında maaş alıyor
Zonguldak Haberi
Emekliler açlık sınırının altında maaş alıyor

 

Tüm İşçi Emeklileri Dul Yetimleri Derneği Genel Merkez Teşkilat Sekreteri Mustafa Sarıoğlu, "Biz geçinebileceğimiz bir emekli aylığı istiyoruz yüzde 70’imizin maaşı açlık sınırının altındadır" dedi.

 

Zaman zaman Zonguldak'a gelerek emeklilerle, işçilerle sorunlar hakkında açıklama yapan Tüm İşçi Emeklileri Dul Yetimleri Derneği Genel Merkez teşkilat Sekteri Mustafa Sarıoğlu, emeklilerinin taleplerini iletti. Sarıoğlu, açıklamasında şunları söyledi:

"Çalışanlar ile emekliler arasındaki ücret uçurumunun giderilmesi, çalışanlara yapılan ücret artışlarının emeklilere de aynen yansıtılması, emekli sandığı çalışanına (memura) uygulanan sözleşme artışları emeklisine de aynen uygulanırken, İşçi ve BAĞ-KUR emeklisine sadece tüfe verilmektedir. Bu farklı uygulamaları giderecek bir düzenleme talep ediyor ve artı ferah payı verilmesini istiyoruz. Yeni bir intibak düzenlenmesi (tüm emeklileri kapsayan) hizmet ve prime dayalı norm ve standart birliğini sağlayacak 5000 gün prim karşılığı taban aylığının açlık sınır altında kalmayacak şekilde 5000 gün üzeri hizmete aynı doneye (240 güne) eksi artı bir puan (ABO) belirleyecek bir düzenleme işçi emeklilerinin kendi aralarındaki farklılığı ortadan kaldıracaktır. Örnek şu anda 25 yıl bir fiil hizmet aynı primle 90’lı yıllarda emekli olanla 2014-2016 yılı emekli olanlar arasında 1000-1200tl fark oluşmuştur, bu fark tavanda. Tabanda ise aylıklar 800tl’ye kadar düşmüştür. Emekli olma şartında prime dayalı, bir fiil hizmete göre değerlendirilmesi; yaş haddi sisteminin terk edilmesi gerekmektedir. Emekliye daha önce faturalı harcaması karşılığı olarak yüzde 5 ile yüzde 12 arası ödenen katkı payı şimdi yüzde 4 olarak ödenmekte. Bu ödemenin 10 yükseltilmesi, yıllardır talebimiz olan Bayram ikramiyesi yetersiz olsa da bir nebze emekliyi umutlandırmış. Bunu bir başlangıç sayarak ileride daha yeterli seviyelere gelmesini talep ediyoruz" dedi. 

Kaynak: Editör: Barış DOĞAN
Etiketler: Emekliler, açlık, sınırının, altında, maaş, alıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı