sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
03 Ağustos 2018 - Cuma 16:13 Bu haber 3661 kez okundu
 
Çizmeyi giydi, dereye indi
Zonguldak Haberi
Çizmeyi giydi, dereye indi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak belediyesi binası arkasında yer alan dereye inerek lafta kalan dere ıslağı ile ilgili açıklama yaptı. Yavuzyılmaz,  Dere ıslahı konusunda verilen sözlerin tutulmadığını hatırlattı.

 

Zonguldak deresinin Orhan Veli’nin şiirlerinde yer aldığını hatırlatan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

 

“Zonguldak’ımızın çok güncel sorunlarımızdan biri Zonguldak deresinin ıslahı projesi. Yani Zonguldak deresini kent halkının kullanımına kazandırılması sorunu. Bizler Zonguldak deresinin Orhan Veli’nin şiirlerine konu olan aynı zamanda Zonguldak deresinde bunuyoruz. Deremizde biliyorsunuz bir kirlilik problemi var. Konu ile ilgili öncelikli olarak geçtiğimiz günlerde Zonguldak Valimizle yaptığım görüşmede bu konuyu gündeme getirdim, birlikte fikir teatisinde bulunduk. Kendisi de geçtiğimiz süreç içinde Orman Bakanımız Veysel Eroğlu ile konuyu görüştü. Derenin ıslahı ve debisinin yükseltilmesi noktasında özellikle Mithatpaşa tüneli inşaatından çıkan hafriyatın döküldüğü alan ve yol inşaatlarından çıkan hafriyatın o noktada biriktirilmesi ile onun da dereye haliyle temas etmesi bir şekilde derenin kirliliğine neden oluyor. Dolayısıyla öncelikli olarak derenin Zonguldak’a kazandırılması, kilit olarak Mithatpaşa tünelinin tamamlanmasına bağlı. Tünelin tamamlanması için bugün çalışılmaya başlansa, biliyorsunuz ödenek yokluğu dolayısıyla durmuştu en az 1 yıla ihtiyaç var dolayısıyla bizler hem siyasetin içinde olan Zonguldak’a sahip çıkmaya çalışan insanlar olarak hem devlet kurumları olarak hem Zonguldak halkı olarak öncelikli olarak Mithatpaşa tünellerinin tamamlanması için ödenek çıkartılması için mücadele edeceğiz.  Bu noktadan itibaren de hem hafriyat sorunu ortadan kalkmış olacak, hem de daha önce oraya yığılmış olan hafriyatın da başka bir bölgeye aktarılmasıyla derenin temizliğini büyük ölçüde sağlamış olacağız. Genel temizlik problemini ayrı tutarak söylüyorum. O kısım halazırda zaten belediyemizle birlikte ortadan kaldırabileceğimiz bir problem debinin yükseltilmesiyle ilgili olarak vali beyle yaptığımız görüşmede derenin denizle birleştiği noktaya set oluşturarak, istediğimiz yükseklikteki derenin debisinin yükseltilmesi ve Amsterdam tipi motorlu teknelerin ve Venedik tipi gondolların da dahil edilebileceği kadar derinliğin de sağlanarak, derenin tamamen Zonguldak turizmine ve kullanımına açılması noktasındaki görüşlerimizi paylaştık"

 

"DERENİN ZONGULDAK TURİZMİNE KAZANDIRILMASI MÜMKÜN"

 

"Bende bir mühendis olmam nedeniyle de konunun teknik boyutunu da içine daha fazla girmeyi istiyorum. Bu nedenle Ticaret ve Sanayi Odamızla görüşme yaparak kendisinin dere ile ilgili bir Avrupa Birliği projesi hazırlamasını isteyeceğiz. Aynı zamanda da valiliğimiz ve belediyemiz tarafından yine yönetilebilecek olan bir proje yarışması açılması mümkün. En iyi çalışma, en hızlı çalışmayla tüm kurumların da çok koordineli çalışmasıyla 3 yıllık bir periyot içinde hem Mithatpaşa tünelinin tamamlanması, hem bu dere ile ilgili bu periyodun içinde projelerin hazırlanması, hem bunlarla ilgili ödenek programının devletimiz tarafından yapılmasıyla yaklaşık 3 yıllık 5 yıllık periyodun içinde derenin ciddi anlamda Zonguldak turizmine kazandırılması mümkün tüm kurumların işbirliği yapması noktasında"

 

"GAZİPAŞA’NIN DA TRAFİĞE TRAFİĞE KAPATILMA İMKANI DOĞACAK"

 

"Akabinde Mithatpaşa tünelleri tamamlandıktan zaten halihazırda 4 tünelin ikisi 300’er metrelik kısım tamamlanmıştı, 700-800 metrelik de 2 tünelde henüz yapılmayan yerler var. Dolayısıyla bu kısım tamamlandıktan sonra dere ve aynı zamanda da Zonguldak’ın çarşısına giren trafik sorunu da ortadan kalkmış olacak dolayısıyla da Gazipaşa’nın da trafiğe trafiğe kapatılma imkanı doğacak.  Bu noktada önümüzdeki 2-3 yıllık piriyod içinde Zonguldak’ta büyük değişimlerin olabileceği, Zonguldak’ın gerçekten yaşanılabilir bir kent olarak halkımıza kazandırılabileceğine inanıyoruz. Tüm enerjimizle buna gayret edeceğiz, bunun mücadelesini vereceğiz" dedi.

Kaynak: (BD) - Barış DOĞAN Editör: Barış DOĞAN
Etiketler: Çizmeyi, giydi,, dereye, indi,
Yorumlar
Haber Yazılımı