sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
27 Şubat 2018 - Salı 00:07 Bu haber 4809 kez okundu
 
ÇATALAĞZI PATLADI: İŞTE BİLANÇO...
Zonguldak Haberi
ÇATALAĞZI PATLADI: İŞTE BİLANÇO...

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı bölgesinde faaliyet gösteren ÇATES Termik santrali 25 Şubat’ta teknik sebeplerden ötürü iki ünitesini de durdurarak üretime ara vermek zorunda kaldı. Ünitelerden biri akşam saatlerinde devreye alınarak yeniden enerji üretmeye başladı. 26 Şubat akşam saatlerinde ünite tam kapasite enerji üretimine başladı. Son 24 saatte dikkat çeken en önemli ayrıntı ise hava kirliliğinin birdenbire artış göstermeye başlaması oldu. Bir başka detay da artan partekül madde oranı. Partekül yoğunluğunun son 24 saatteki ortalaması, 60 olan ulusal sınır değerin yaklaşık 3 katına çıkarak 173’ye ulaştı.

 

Özelleştirildikten sonra 2019 yılı sonuna kadar çevresel yatırımlardan muaf tutulan ÇATES’ in üretime ara vermesi ile tek ünitesinin yeniden üretime başlaması arasındaki fark Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gönderilen seyyar istasyon tarafından da tespit edildi.

 

Dikkat çeken bir başka detay da ÇATES’e oranla yaklaşık 18 kat daha fazla üretime sahip olan Eren Enerji’nin ÇATES’in stop ettiği saatler içerisinde tam kapasite ile elektrik üretimine devam etmesi oldu. ÇATES’in üretime ara verdiği saatlerde 29 ile 36 arasında değişen hava kalitesi oranları ÇATES’in tek ünitesinin devreye alınmasıyla birlikte orta seviyesinin üzerine çıkarak hassas seviyeye yaklaştı. Ulusal hava kalitesi indeksine göre 0-50 arasında olan değerler hava kalitesinin iyi olduğunu gösteriyor.

Kaynak: ELMAS67

 

Kaynak: Editör: Press67
Etiketler: ÇATALAĞZI, PATLADI:, İŞTE, BİLANÇO...,
Yorumlar
Haber Yazılımı