sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
24 Ocak 2018 - Çarşamba 19:29 Bu haber 973 kez okundu
 
ABD 13 yaşındaki O Türk'ü konuşuyor!
İzmir'den göç eden ailesiyle birlikte ABD'nin San Diego kentinde yaşayan 8. sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Kenan Pala, evsiz ve kimsesizler için yaptığı çalışmalarından dolayı ödüllendirildi. San Diego'da bu yıl 23 Ocak günü Kaliforniya Valisi'nin "oluru"yla "Kenan Pala Günü'' ilan edildi.
Gündem Haberi
ABD 13 yaşındaki O Türk'ü konuşuyor!

"Kenan Pala Günü'' nedeniyle San Diego Meclis Salonu'nda dün akşam tören düzenlendi. Törende Kaliforniya Valisi adına konuşan San Diego Denetleme Kurulu Müdürü Kristin Gaspar, Kenan Pala'nın bir yıl önce kurduğu ve başkanlığını yürüttüğü Kids4 Community (Topluluk için Çocuklar) Derneği ile evsizler ve kimsesizler için sürekli çalışmalar gerçekleştirdiğini, bir yıl boyunca izledikleri öğrenci gençlerin bu tutumlarını bir bildiri yayımlayarak ABD'de duyurduklarını söyledi. Gaspar, "Kenan Pala, kurduğu dernekle, bu genç yaşında hepimize örnek olacak işlere imza attı. Kenan ile gurur duyuyoruz. Geçen yıl 8 binden fazla yiyecek içecek, sabun, şampuan, ıslak mendil paketlerinin bulunduğu paketler toplandı, hazırlandı. Bunlar evsizlerin sığındığı kurumlara bağışlandı. Evsizler için San Diego'da 3 bin öğlen yemeği verildi. 500'den fazla ailenin giyim, okul ve yaşam masrafları karşılandı. Yeni yıl zamanında 2 binden fazla çocuğa hediye bağışı yapıldı. Bağış ve etkinliklerin tamamı 2 binden fazla gönüllüden toplanan yardım ve bağışlarla gerçekleşti. Kenan ve arkadaşlarının yaptığı bu iyiliklere, insanlar destek verdi" dedi. 

HERKESİ YARDIMA ÇAĞIRDI
Kenan Pala da babası Serhat, annesi Zeynep Ilgaz ve kardeşi Arden'in de arkadaşlarıyla sürdürdüğü çalışmalara büyük destek verdiğini dile getirerek şunları söyledi: 
"Ailem San Diego'ya Türkiye'den geldi. Sevdiklerimizin yardımları olmasaydı buralara ailecek gelemezdik. Bu nedenle insanlara yardım yapmayı bir borç biliyorum. Yürümeye başladığımdan beri birileri için yardım topluyorum, yardım ediyorum. San Diego'da 3 milyon insan yaşıyor. Eğer herkes bir yardım yaparsa, her gün 3 milyon yardım sağlanmış olur. Hayatımız daha mutlu ve huzurlu geçer. Herkesi yardım yapmaya davet ediyorum." 
Konuşmaların ardından Kenan Pala'ya belge ve plaket verildi. Tören öncesi CBS 8 kanalı, Kenan Pala ve yürüttüğü projelere yönelik 1 saatlik canlı yayın yaptı.

ÖDÜLÜNÜ REKORTMEN YÜZÜCÜNÜN ELİNDEN ALMIŞTI
Geçen yıl nisan ayında da yaptığı çalışmalardan dolayı ABD'de en iyi 10 genç gönüllüden biri seçilen Kenan Pala ödülünü Washinton'da Olimpiyat Şampiyonu, rekortmen yüzücü Michael Phelps'ten almıştı. Bu ödül karşılığı Kenan'ın başkanlığını yürüttüğü dernek 10 bin dolar ödül kazanmıştı. Kasım ayında ise Kenan Pala, San Diego kentinde 'Yılın Gönüllüsü' ödülünü kazandı. Kenan Pala iki yıl önce de okuduğu Francis Parker Okulu'ndaki spor salonunun 235 metrekarelik tabanını 10 öğrenci arkadaşıyla, 4 bin mısır gevreği ve yulaf ezmesi kutusuyla 4 saatte mozaik şeklinde kaplayarak Guinness Dünya Rekoru'nu kırmıştı. Geçmişte Zonguldak Emniyet Müdürlüğü ve İzmir Emniyet Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan İdris Pala ve eşi Sema Pala da torunları Kenan Pala'nın Guinness Dünya Rekoru heyecanında hazır bulunmak için İzmir'den San Diego'ya gitmişlerdi.

Kaynak: Editör: Press67
Etiketler: ABD, 13, yaşındaki, O, Türk'ü, konuşuyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı